HOME MAPA ZDROJE A ODKAZY AUTOR

Právě jste vystoupali na dvouvrcholový kopec nad městem Jablonec nad Nisou, z něhož jeden vrchol nese jméno „Krásný“ a druhý „Bramberk“. A právě na tomto druhém vrcholu se nachází masivní kamenná věž postavená z tvrdé zdejší žuly. Je typickým obrazem rozhledny a dílem stavitele a architekta Roberta Hemmricha. Postavila ji Lučanská sekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory(Der Deutsche Gebirgsverein für das Jeschken- und Isergebirge) a dne 16.6.1912 slavnostně otevřela. Je to 21m vysoká věž s 87 dřevěnými schody. V bezprostřední blízkosti je též chata s restaurací a asi o 200m dál, hotel Krásný. Před kamennou věží zde stála od roku 1889 dřevěná rozhledna, postavená též Lučanskou sekcí, ta byla ale přes přetrvávající špatné počasí a finanční nedostatek často nepřístupná. Bramberk je velice oblíbeným výletním místem.  

***POZOR - dle zatím nepotvrzených zpráv, ale ze dvou nezávislých zdrojů, je prý tato rozhledna nepřístupna z důvodu vlastnictví soukromé osoby. ***

Na tento vrchol se nejlépe dostanete od obce Lučany nad Nisou, která se nachází od Jablonce směrem na Tanvald. Je to pro pěší velice příjemný výstup lesem, po červené turistické značce asi 2,5Km . Do obce Lučany přijedete vlakem z Liberce a Jablonce, nebo z druhé strany z Železného brodu a Tanvaldu. Autem a na kole se dá dojet po silnici též z Lučan a zaparkovat přímo pod rozhlednou na vyhrazeném parkovišti. Z druhé strany , t.j. z Jizerských hor se sem dá dojít, či na kole dojet  po červené značce od rozhledny Slovanky. 

 wlkodlak©