HOME MAPA ZDROJE A ODKAZY AUTOR


Vrchol vysoký 869m.n.m. ,který je viditelný snad ze všech koutů měst Liberec a Jablonec nad Nisou, se nazývá Černá studnice. Pro Jablonečáky znamená něco jako Ještěd pro Liberečáky, a snad i právě proto, na něm nesmí chybět rozhledna. A po pravdě řečeno na tomto vrcholu vyrostla opravdu impozantní stavba. Již v roce 1885 zde Liberecký horský spolek vybavil dvě skalky zábradlím a plošinou, a ty pak sloužily výhledu. Pouze s tím se ale nehodlala smířit Jablonecká sekce horského spolku, a po svém oddělení od Libereckého ústředí Německého horského spolku, vypracovala plán na stavbu kamenné věže. Takové, která by opravdu reprezentovala. Projektem byl pověřen architekt  Robert Hemmrich a samotnou stavbou stavitel Corazza.  14.8.1905 byla rozhlednaschody i s chatou dokončena a předána veřejnosti. 
Věž je vysoká 26m , její stěny jsou u paty široké 1,6m a některé žulové dílce váží až tři tuny. Nahoru vede celkem 91 schodů a prosklenými dveřmi vystoupíte postupně do čtyřech ochozů ze kterých je, jak jinak,  impozantní výhled. Pro důkaz klikněte na okénko "výhled". Je vidět celý Jablonec a 75% Liberce a  celý Ještědský hřeben. Na druhé straně jsou naše nejvyšší hory
zoomKrkonoše ,  a samozřejmě také Jizerské hory. Dále pak Český ráj a třeba i hrad Bezděz. 

Na Černou studnici se dá dojet autem, nebo na kole  přímo až k vrcholu. Pojedete z Jablonce směrem na Železný Brod a ve Vrkoslavicích odbočíte před restaurací "Dělnický dům" doleva do kopce a po modré turistické značce dojedete do obce Dolní Černá studnice, kde se dáte opět doleva a stále po modré až k vrcholu (asi 4km). Pro pěší doporučuji vystoupit z vlaku ,na trase Jablonec nad Nisou-Tanvald, ve stanici Lučany nad Nisou a pak po červené (viz rozcestník) asi 4,5Km. Na kole, nebo pěšky se sem dá dostat prakticky ze všech stran.  Dle mapy můžete sami naplánovat Váš ideální výlet, třeba z Tanvaldu po celém Černostudničním hřbetu, kde narazíte také na množství skalních vyhlídek. Před vstupem na rozhlednu, který stojí jen 15,-Kč, dostanete výše vyobrazenou kruhovou pohlednici (klikněte pro zvětšení). Ve zdejší restauraci se můžete najíst i napít. Rozhledna na Černé studnici,  je můj tip na nejkrásnější rozhlednu Jizerských hor.

 wlkodlak©