HOME MAPA ZDROJE A ODKAZY AUTOR


Tato rozhledna se už sice nenachází v Jizerských horách, ale na jejich severozápadním  úpatí. Leží přímo nad městem Frýdlant v Čechách. Roku 1890, přesněji 6.7.1890 ,byla na Resselově kopci 399m.n.m. u Frýdlantu otevřena dřevěná věž. Byla to 14m vysoká věž , na rozdíl od jiných dřevěných rozhleden trámového typu, byla tato po celém svém obvodu krytá. Na vrcholu byla zbudována vyhlídková plošina a věžička. Zbudovat ji dal zdejší okrašlovací spolek, který se staral i o okolí města. Tato stavba nesla název "Dresslerova výšina." A jak to u dřevěných staveb ve zdejším okolí chodívalo, i tato věž v důsledku povětrnostních vlivů chátrala a v roce 1906 byla stržena. Prakticky bezprostředně poté započaly přípravy na stavbu nové zděné věže. Stavbou byla pověřena, opět Frýdlantským okrašlovacím spolkem, firma Appel&Hampel  a základní kámen byl položen 17.5.1906. Rozhledna je postavena z cihel a žulových bloků a stavba trvala téměř rok. 30.4.1907 byla rozhledna slavnostně předána občanům. Pamětní deska prvního zakladateleVýhled z ní byl, i přes nízkou nadmořskou výšku Resselova kopce, úchvatný po celém okruhu a snad i proto, že nová stavba bylo o 7m vyšší než její předchůdkyně, tedy 21m. U rozhledny bylo postaveno i pohostinství s verandou a sklepem. Zde se konaly různé společenské akce. 2.5.1940 byla správa rozhledny převedena na Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory. Od roku 1958 se stavba uzavřela a do roku 1979 sloužila jako televizní vysílač pro zdejší okolí a jako orientační bod dopravním letadlům.  1980 předal národní výbor  ve Frýdlantě rozhlednu  v dezolátním stavu Tělovýchovné jednotě Slovan Frýdlant. Ten se postaral o důkladnou rekonstrukci a navíc zbudoval v jejím okolí odpočinkový areál. 

Od této doby slouží rozhledna široké veřejnosti a je přístupná  v  květnu, červnu a září v sobotu, neděli a ve svátek, v červenci a srpnu pak denně mimo pondělí a to vždy od 9:00 do 17:00hod. Jen viditelnost je poněkud zmenšena vzrostlými stromy, a to na severní straně. Nyní je asi 75%. 

Přístup na tuto rozhlednu je vzhledem k její nízké poloze a blízkosti k městu Frýdlant v Čechách, velmi jednoduchý. Vlakem přijedete do železniční stanice Frýdlant v Čechách a odtud se vydáte po žluté turistické značce (2,5km). Autem je nelépe dojet k místnímu hřbitovu a pak pěšky po červené místní značce (0,5km). Cyklisté mohou využít  cyklostezku  č.3016 Andělka - Brátlovka s odbočkou na rozhlednu 300m.

 

 wlkodlak©