HOME MAPA ZDROJE A ODKAZY AUTOR


Ještěd, to je vrchol a dominanta Liberecka, kterou snad ani není třeba představovat.  Něco si ale stejně povíme o jeho minulosti. Už v roce 1876 a to přesně 7.května se na 1012m.n.m. otevírá první rozhledna. Je také první dokončenou rozhlednou v této oblasti  (je tu v té době jen nedostavěná část rozhledny na vrcholu Hvězda). Tato  věž je dřevěná, odkrytá a 5m vysoká a stává se jedním z hlavních cílů turistů z celého okolí. To samozřejmě způsobilo brzké opotřebení dřevěné konstrukce a věž musela být roku 1889 stržena. Druhá věž, již 8m vysoká, byla též dřevěná,  a na plošinu ve tvaru šestibokého hranolu se vešlo 20 osob. Byla otevřena jen několik týdnů po zániku první věže. Vydržela však také velmi krátkou dobu a roku 1903 musela být též stržena. Liberecký horský spolek se však nevzdával a ještě před stržením druhé věže existoval projekt na vybudování horského hotelu. Projekt vypracoval a stavbu vedl liberecký stavitel Schäfer, a na tomto vrcholu vyrostla konečně reprezentativní stavba, kterou viděli obyvatelé i vzdálenějšího okolí. Byl to horský hotel s 23m vysokou rozhlednou a slavnostní otevření se konalo 13.1.1907. To odstartovalo závody ve  výstupech na Ještěd a hotel měl o návštěvnost postaráno. Jedné ženě se podařilo na tento vrchol vystoupat během jediného roku 709x . V roce 1933
byla mezi Ještědem a Horním Hanychovem zbudována lanovka a celý horský hotel se stal majetkem ČSD .  Hotel  stále fungoval  bez problémů až do osudného dne 31.1.1963 , kdy při rozmrazování potrubí celá stavba do základů shořela. Tak skončila historie rozhleden na tomto vrcholu.

21.9.1973 je zde otevřena originální stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu, jedná se o dílo arch. Karla Hubáčka, který za něj dostal prestižní Perretovou cenu. Zahrnuje restauraci, hotel a vrchní část je využívána k televizním a telekomunikačním účelům. 
Nyní ( v r. 2000) je  hotel nově nasvícen, takže i v noci je to zajímavá podívaná. Bez této špičaté dominanty si Ještědský hřeben již nikdo nedokáže představit. I přesto, že se již nejedná o rozhlednu, milovníkům krásných výhledů návštěvu vřele doporučuji.

 

Je zde vynikající kruhový výhled, za pěkného počasí až 60km (viz odkaz "výhled").

 wlkodlak©