HOME MAPA ZDROJE A ODKAZY AUTOR


Toto je název 657m.n.m. vysokého kopce nad zříceninou hradu Frýdštejn a Malou skálou. Tento vrch bývá spojován s Českým rájem, ale ve skutečnosti je součástí Ještědského hřebene . S myšlenkou vybudovat na tomto vrcholu rozhlednu , přišla turnovská sekce Klubu českých turistů (takže konečně český zástupce) v roce 1993 a projekt vypracoval ing.František Dub z Turnova, a stavbu provedl stavitel Knop z Turnova.   3.6.1894 bylo dílo slavnostně otevřeno. Jednalo se o cihlovou, válcovou věž vysokou 18m a zakončenou cimbuřím. Věž byla nazvána Pacltovou rozhlednou, ale tento název se příliš neujal. V roce 1936 byla rozhledna doplněna krytou nástavbou s okny a tak slouží dodnes. Poslední úpravy se konaly v roce 1999 a to dostala rozhledna nový kabát. 
Výhled je odtud nádherný a poněkud odlišnější od rozhleden ležících v centru Jizerských hor. Je odtud vidět celý Český ráj , Malá skála , řeka Jizera, ale i již zmíněné Jizerské hory v čele s Černou studnicí. Netradiční pohled na Ještěd, přes celý jeho hřeben a Bezděz, Ralsko , Máchův kraj, a třeba i Kozákov a Tábor. 

Dostanete se sem jednoduše autem nebo na kole z Jablonce nad Nisou a Liberce přes Rychnov u Jablonce n.N. Z této obce je to jen 4km a pěšky z téže obce po žluté, nebo modré tur. značce asi 3km. Parkovat je dobré u chaty Kopanina hned u silnice a pak je to už jen 500m. Pokud nebude pravděpodobné, že u rozhledny je obsluha, vypůjčíte si klíče na zálohu 100Kč v domě č.p.14. Hned za autobusovou zastávkou na druhé straně silnice. 

 

 wlkodlak©