HOME MAPA ZDROJE A ODKAZY AUTOR


Jako většina měst má svou vyhlídku či rozhlednu, tak i město Liberec má " Libereckou výšinu" . Její historie sahá do roku 1900, kdy  zdejší továrník Heinrich Liebig pověřil archichitekta Josefa Schmitze vypracováním projektu na dominantu této části Liberce. Rozhlednu s restaurací vystavěl stavitel Schmeisner a slavnostní otevření se konalo 1.9.1901. Poté dostala jméno " Hohenhabsburg" , po roce 1918 " Liebigwarte"  a po 1945   " Liberecká výšina" . Vzhled této stavby je velice impozantní, Zatím zavřeno!připomíná středověký hrad a při porovnání obou snímků v galerii zjistíte že se ani moc nezměnila. Jen okolí poněkud obrostlo. 
Nyní ( 07/ 2003) je tato restaurace i s rozhlednou bohužel nepřístupná. Město však již našlo nového majitele, kterým je jedna soukromá firma z Liberce. Stavbu by chtěla využít jak k soukromým, tak i k veřejným účelům. Restaurace a přístup na rozhlednu pro veřejnost by měly zůstat zachovány.

Nahoru se lze dostat z Liberce z konečné tramvaje č 3a4 -Lidové Sady. Vystoupíte a dáte se po žluté turistické značce jen asi 1,5km. Na kole a autem se dá dojet až přímo k rozhledně. Z Liberce se dáte po Husově tř. směrem na Českou chalupu,  u restaurace Březová alej odbočit doleva na Wolkerovu ul. na křižovatce rovně a pak po serpentinách až k vrcholu. 

 wlkodlak©