HOME MAPA ZDROJE A ODKAZY AUTOR


Stejně jako město Liberec má svou rozhlednu "Libereckou výšinu" , tak i Jablonec nad Nisou má Petřín. Je to vyhlídková restaurace s rozhlednou. Restaurace byla postavena v roce 1906, v tehdy samostatné obci Vrkoslavice . Předcházel ji, zdejším ohlašovacím spolkem vybudovaný, parčík s lavičkami. Až soukromý zájemce Richard Fellinghauer zde začal stavět, a snad inspirován t.č. hromadným obsazováním  jizerskohorských vrcholů rozhlednami, připojil i vyhlídkovou věž. Není se co divit, z tohoto místa(tehdy nesl název Nickelkoppe) je pohled vskutku úchvatný. Nejprve městská zástavba od Petřína zvolna klesá do údolí k řece Nise, aby pak mohla vystoupit do samého centra Jizerských hor. Restaurace Petřín se od samého počátku prala o přízeň návštěvníků, zejména s nedalekou restaurací v Dobré vodě a tak se často ocitala ve finanční tísni. Teprve začátkem 30tých let se jí podařilo prosadit a na Petříně se konaly taneční zábavy a jezdili sem i obchodníci na svá partnerská jednání. 

1990- Petřín se ocitl na seznamu ztrátových provozoven podniku Restaurace a byl nabídnut k prodeji. Bylo mnoho zájemců a různé privatizační pokusy se staly předmětem mnoha spekulací a objekt byl prakticky zdevastován.  Záchrana přišla až v roce 1996, kdy objekt zakoupil pražský podnikatel pan Evžen Hejsek.  Po urovnání nevyjasněných majetkoprávních vztahů mohlo v roce 1998 dojít k projektování a v květnu 1999 k zahájení rekonstrukce. V polovině roku 2000 je celému městu Jablonec a nadšeným turistům vrácena nádherná a citlivě zrestaurovaná dominanta. Vyhlídková restaurace s rozhlednou byla navíc rozšířena o  novou hotelovou kapacitu , noční vinárnu a zahradní posezení.  

O tom, jak se na Petřín dostat, snad nemusím sáhodlouze povídat. Snad jen, přijedete-li do Jablonce nad Nisou, tak na jedné straně se budou tyčit Jizerské hory a na druhé , protilehlé, spatříte Petřín. Najděte první rozcestník a vydejte se po červené místní značce (červený trojúhelník) správným směrem. Ze stanice ČD "Jablonec nad Nisou-dolní nádraží (od Liberce před Jabloncem) je to asi 3km  a ze stanice "Jablonecké paseky" (od Liberce za Jabloncem ) je to 5km. Určitě sem zavítejte, protože to opravdu stojí zato. Dal jsem si v restauraci u krbu  oběd  a musím říci, že velice dobře vaří a navíc i personál je velmi ochotný a příjemný. Chtěl bych i touto formou poděkovat, za poskytnutí tištěného příběhu o této stavbě, ze kterého čerpám i velkou část těchto informací.

Domovská stránka hotelu je na http://www.hotel-petrin.cz  

 wlkodlak©