HOME MAPA ZDROJE A ODKAZY AUTOR


Seibtův vrch, to je tehdejší název vrchu, kde dnes stojí první a jediná kovová rozhledna Jizerských hor, Slovanka. Slovanka je i nynější jméno tohoto 820m.n.m. vysokého kopce. Roku 1887 daly tři sekce Horského spolku (jablonecká , janovská a josefodolská) vystavět tuto unikátní, bezmála 5,5 tuny vážící stavbu. Jednotlivé kovové díly byly dovezeny až z Vídně. Vlastní stavbu provedli tři dělníci za 17 dní. Slavnostní otevření se konalo za hojné účasti 14.srpna 1887. Přilehlá chata po úderu blesku v r. 1895 vyhořela  a nová byla postavena až v roce 1928. Kolem rozhledny postupem času vystupovaly do stále větší výše okolní smrky a snižovaly možnost výhledu, který je dnes již opět téměř kruhový. Hlavním problémem pro Slovanku v dalších letech byl velký nedostatek financí na její údržbu a tak chátrala a chátrala. Nejprve byl vstup pouze na vlastní nebezpečí a kolem roku 1997 se rozhledna stala nepřístupnou.
9.7.1999 však bylo v Lučanech n. Nisou  založeno“Občanské združení na záchranu Slovanky“ , které založili: Ladislav Pivrnec (starosta obce Lučany) - jednatel, Jana Pauly, Jaroslava Slabá, Jan a Jiří Janatka, Petr Kurtin, Jan Nouza, Bohuslav Ottomanský, Jan Vecko, Jan Vítovec. Odborný odhad nákladů na provedení kompletní rekonstrukce zní na 350 tisíc. Kč. Na opravu částečně přispěje stát, hlavní část prostředků však půjde z příspěvků a darů institucí a jednotlivců.
To vše se zdařilo a 5.7.2000 došlo ke slavnostnímu otevření zrekonstruované Slovanky. 

Nyní je rozhledna volně přístupná a je otevřena od  8:00 do 19:00.  Při návštěvě si, prosím, všimněte cedulek na každém schodu konstrukce. Každý díl této stavby má svého sponzora.

 wlkodlak©