HOME MAPA ZDROJE A ODKAZY AUTOR


Na samé hranici Jizerských hor a Krkonoš se tyčí hora vysoká téměř 1000m.n.m., která nese název " Hvězda" . Kolem roku 1847 se kníže Kamil Rohan rozhodl na počest zemského správce arcivévody Štěpána vystavět na tomto místě vyhlídkovou věž. Tehdy tu byla zbudována jen vyhlídka. Věž byla však dostavena pouze do výše 6m  a stavba byla předčasně ukončena. Snad na to měla vliv i věštba staré cikánky, která knížeti Rohanovi předpověděla, že až dostaví rozhlednu tak zemře. Dlouho zůstala stavba bez povšimnutí a i přístup nahoru byl téměř znemožněn. Po dlouhých peripetiích se konečně podařilo v roce 1888 obci Příchovice odkoupit pozemek a stavby se ujala kořenovská sekce německého horského spolku. Pod vedením mistra Hajka z Rokytnice byla 1.5.1892 stavba zahájena a 14.8.1892 se konalo slavnostní otevření.  A jak se ukázalo, věštba nelhala, protože kníže Rohan nedlouho po  dokončení stavby zemřel. O  rozhlednu byl velký zájem a navzdory různým změnám pojmenování od Hvězdy přes německý Buchstein se nyní v roce 2000 používá opět název "Štěpánka". 
Ze Štěpánky je úchvatný pohled do Jizerských hor, z kterých je vidět snad každý vrchol, je vidět samozřejmě Ještěd, Český ráj a okolí, Krkonoše, Harrachov. Za pěkného počasí jsou vidět i Labské pískovce a Krušné hory. 
Na vrcholek Hvězdy se dostanete pěšky od restaurace "Pod Štěpánkou" je to asi půl km. Dojedete sem po silnici z obce Příchovice, která leží 2km od  Kořenova směrem na Vysoké nad Jizerou. Z Příchovic je to po modré tur.značce asi 1km. Pěšky si můžete dopřát náročnější výlet třeba z Harrachova-zastávky ČD, po zelené značce 6km.

Otevřeno je o zimních a letních prázdninách denně od 10:30 do 18:00 za 10 a 5 Kč. Mimo sezónu je v pondělí zavírací den. 

 wlkodlak©