HOME MAPA ZDROJE A ODKAZY AUTOR


1889 : to je datum otevření skalní vyhlídky nad Tanvaldem a Albrechticemi .Tato je zachycena na prvním snímku galerie, ale foto  je ze současné doby kde skalní vyhlídka leží asi 40m od rozhledny. Samotná kamenná rozhledna, vysoká 18m, byla otevřena 4.7.1909 albrechtickou sekcí Německého horského spolku dle projektu známého architekta Roberta Hemmricha a na počest 60ti let vlády císaře Františka Josefa I. nazvána "Jubilejní rozhledna císaře Františka Josefa I." O rok později byla přistavena i chata a nahradila původní ,která shořela v roce 1905. Chata byla ještě několikrát přestavována a dnešní podobu získala v roce 1930, kdy se rozhledna do chaty úplně ponořila. 

Vstupte tedy hlavním vchodem, na jehož prahu je vytlačena nadmořská výška a po ohlášení v restauraci a zaplacení vstupného 20,-Kč(děti do 125cm ZDARMA), budete vpuštěni na rozhlednu. Tam vystoupáte po 71 schodech (dohromady 101 schodů) a nahoře se Vám naskytne nádherný kruhový rozhled po celých Jizerských horách, přes Krkonoše a Černou studnici až po Ještědský hřeben. V údolí najdete Tanvald , Albrechtice, Josefův důl, Smržovku, Jablonec nad Nisou atd... 

!!!NOVÉ INFO 2009!!!

Provoz bude zahájen společně z letním provozem lanovky(více na www.skijizerky.cz) v sobotu 27.6.
Restaurace bude odevřena od 9 oo lanovka pojede od 10 oo - 17 oo hod.
V tento den grilujeme,je na Špičáku od 13 oo živá hudba,vstupné na rozhlednu ZDARMA a děti obdrží malý dárek.
Dále bude restaurace na Špičáku otevřena denně až do konce října.
Zimní provoz zahájíme se spuštěním zimní sezony a zasněžením červené sjezdovky(optimistický předpoklad je v druhé polovině listopadu a pojedeme do Velikonoc.
Letní sezona v roce 2010 bude zahájena 1.5. ,a to 11.ročníkem prvomájového výstupu na Špičák(po dohodě s panem Bažantem by měla tento den jet lanovka. Provoz bude denně do konce října.
Otevírací doba v létě od 9 oo do 19 oo(pokud budou lidi tak samozřejmě necháme otevřeno.
Začneme klasickou českou kuchyní(guláš,svíčková,rajská,domácí polévky,moravský vrabec atd.
Bufet v žádném případě, ten máme v zimě dole na stodole.
V zimní sezoně bych chtěl otevírat již od 8 oo.
Vstupné na rozhlednu bude 20,-Kč,
děti do 125 cm  ZDARMA.
Od 20.6. by mněli fungovat naše nové stránky
www.rozhledna-spicak.cz
V prodeji budou též dřevěné pohledy s motivem rozhledny(www.tomanatoman.com)
Jako raritu jsem nechal vyrobit turistickou známku ke 100 výročí otevření restaurace a rozhledny,které je právě letos sto let.
Známku mám autorizovanou takže bude k dostání jako sběratelská rarita na rozhledně.
Budu se těšit na jakoukoliv spolupráci s Vámi!

Petr Slavík
www.fania.cz

Dostanete se sem nejlépe z Albrechtic, kde můžete zaparkovat auto, a od této cedule (vlevo)  vyrazíte do prudkého kopce po modré značce, která se asi po 1 km změní v zelenou, a ta Vás dovede až k cíli. Tato trasa je nejlepší i pro cestování na kole, i když poslední 1,5Km budete kolo spíše vést. U mě to bylo tak 50% na 50%.  Pro pěší turisty je nejlepší vystoupit z vlaku ve stanici " Smržovka dolní nádraží" t.j. těsně za ,nebo před Tanvaldem na trase Liberec-Jablonec nad Nisou - Smržovka - Tanvald - Železný Brod  ,  či naopak. Ze stanice Smržovka dolní nádraží se vydáte po modré a pak po zelené a je to necelé 3Km. V restauraci se můžete najíst i napít, je to vyzkoušeno.  

razítko

 

 

 wlkodlak©