obec Povrly ekoškola Rodiče vítáni UJEP Etická škola Image Map
ADVENTNÍ KONCERT V KOSTELE - 12. prosince

Mikulášské řádění 2017


fin_gram V sobotu 2. prosince proběhl již 15. ročník Mikulášského řádění. Prohloupil ten, kdo se nezúčastnil. Přišel o dobrou zábavu na jednotlivých stanovištích, kde dvojice plnily úkoly zábavné, vědomostní ale také sportovní disciplíny. Nakonec si pochutnali všichni na perníčcích a vítězové, na krásných dortech. Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci akce (škola a spolek Rodiče Povrly).


Mgr. Jaroslava Najmonová

5. prosince 2017


Finanční gramotnost


30. listopadu se konal na Obchodní akademii v Ústí nad Labem 1. ročník regionální soutěže Mladý ekonom Ústeckého kraje 2017 pořádaný pod záštitou náměstka hejtmana ÚK Mgr. Bc. Petra Šmída. Žáci prokazovali své znalosti z oboru finanční gramotnost. Společně museli odpovědět na dvacet testových otázek a dále zpracovat prezentaci na téma rodinná dovolená. U ní se hodnotila znalost problematiky, kreativita a vlastní prezentování. Došlo i na doplňující otázky poroty. Naše družstvo ve složení Jasmína Rajtorová, Anežka Šípová a Kristýna Bártlová (ž. 8. tř.), si v konkurenci družstev z devátých tříd vedlo velmi dobře. Děvčata obsadila 3. místo. Gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci školy. Diplom zde.


Mgr. Jaroslava Najmonová

4. prosince 2017


Holky mají bronz!


Rok se s rokem sešel a náš tým se vydal opět bojovat a porovnat naše síly s ostatními školami ve florbalu. Začalo to trénováním. Zkoušely jsme taktiky. Daly jsme do toho všechno. Naprosto. Byly jsme nabuzeny. Odhodlány. V den D přestala sranda. Pořád jsme však v sobě měly malou naději. V moment, kdy k nám do šatny přišel pan učitel s modrými deskami v ruce a počáteční úsměv v obličeji mu spadl, naše nervozita se zvedla na level 100. Po přečtení jmen škol, s kterými jsme ve skupině, už to vypadalo na omdlení. Stála jsem jak přikovaná. Všechny tak vypadaly. Bude to boj. Možná i víc. Spíš válka. S holkami jsme na sebe oblékly brnění (naše slušivé dresy) a do ruky jsme vzaly meče (ve formě hokejek). Jde se bojovat. Pan učitel nás donutil k velmi originálnímu pozdravu. Schválně si tipněte jak vypadal. Vlastně ho ani nedokážu popsat. Byl to spíš jen takový výkřik do tmy, ale stál za to. První, kdo se nám postavil do cesty, byla škola Rabasova. Favorité pro zlato. Nenechte se však zmást. My jsme nepřijely prohrávat, proto jsme do zápasu daly všechno. Asi čekáte, že po takové motivační řeči řeknu, že jsme vyhrály. Šťastný konec. Jenže tohle byl jen začátek... Mimochodem remizovaly jsme. Dále to byla jízda na horské dráze. Jednou až moc nahoře a lusknutím prstu jsme se objevily dole na tenkém ledu. Po skončení této naprosto šílené atrakce se nám motaly hlavy, z toho jaká to byla rychlost. Říká se, že podruhé stejnou chybu neuděláte. Upss. Jsme ve finále. Nová, horší a mnohem prudší horská dráha. Se školou Vojnovičovou jsme vymetly první zatáčku. Výhra pro nás 3:1. No a teď to přišlo. Teď začaly vymetat zatáčky této naprosto šílené dráhy s námi. I přes veškerou snahu jsme neustály krok. Myslím si, že si mohu dovolit mluvit jménem celého týmu, že ačkoli jsme nedosáhly už dlouho touženého zlata, tak bronzová příčka není ostuda. Jsem na nás pyšná. Na každého člena posádky. Díky holky. Samozřejmě velké dík patří i našemu panu učiteli, který nám po celou dobu pomáhal a porval by se za nás třeba i se sloupem. Bylo to moc fajn. Je mi líto, že příští rok už ta část týmu včetně mě nebude a přijdu o tak skvělý zážitek. Ale vám, co tu zůstanete a budete příští rok obhajovat nebo možná i útočit na zlato, držím palce. Natálie Bujná,Klára Besserová, Tina Dalihodová, Markéta Vlčková, Eliška Krunčíková, Kristýna Bártlová, Kristýna Glosová, Jasmína Rajtorová, Kateřina Lexová, Martina Zajícová, Nikola Mulerová


Natálie Bujná, 9. třída

13. listopadu 2017


Prodlužujeme sbírku k Světovému dni laskavosti


K Mezinárodnímu dni laskavosti, který proběhl 13. 11. se nám podařilo nasbírat více než 70 kg oblečení, které poputuje do Azylového domu pro matky s dětmi v Ústí nad Labem. Protože oblečení stále přibývá, PRODLUŽUJEME AKCI DO KONCE LISTOPADU. Dosavadním dárcům děkujeme :)


Barbora Žáčková

14. listopadu 2017


Naši žáci pro obec


fin_gram Žáci naší školy dostali příležitost se v letošním školním roce spolu se žáky dalších 11 vytipovaných škol z celé České republiky zapojit do projektu podpořeného z programu Erasmus+ s názvem „Mládež pro udržitelný život“. Projekt koordinuje Ekologické středisko Sever se sídlem v Horním Maršově. Jeho zástupci naši školu s nabídkou zapojit žáky do projektu oslovili již v závěru loňského školního roku. Vlastním smyslem celého projektu je zapojit mladé lidi do aktivního občanství. Projekt podporuje jejich přemýšlení o problémech a potřebách obce a umožňuje jim navrhovat, jakou by obec chtěli mít. Zároveň je učí komunikovat se zástupci místní samosprávy a se svými spoluobčany. Samotným úkolem žáků v projektu pak je vytvoření vlastního návrhu proměny jimi vytipované části obce. Tuto proměnu budou moci navíc díky finanční podpoře až do výše 25000 Kč také zrealizovat. 17. října proběhlo v prostorách školy první tříhodinové setkání 25 členného týmu našich akčních žáků ze 6. až 9. třídy s externími lektory projektu. Ti jim pomohli nastartovat tipování problémových či zanedbaných míst naší obce a nasměrovali je k vytvoření svého vlastního konečného projektu. Žáci pracovali na setkání v několika skupinách a vznikly zajímavé nápady na proměny v naší obci jako například nápad na rekonstrukci nevzhledné autobusové zastávky pod školou, zkrášlení prostor vlakového nádraží, renovace hřiště u okálů nebo vybudování naučné stezky v okolí místní přehradní nádrže.. Do konce listopadu pak bude tým žáků pracovat na nelehkém úkolu, kterým bude vytvořit jednotný definitivní tzv. miniprojekt proměny v obci a vypracovat jeho finanční rozpočet. V polovině prosince svůj projekt představí na jednodenní konferenci v Hradci Králové a k samotné realizaci proměny dojde během prvního půlroku příštího kalendářního roku. Předpokladem úspěchu realizace celého projektu bude i spolupráce s naším obecním zastupitelstvem i celou veřejností. Žáci doufají, že získají k realizaci proměny v obci podporu a že konečnou proměnu celá široká veřejnost kladně ocení.


Mgr. Hana Vaněčková

14. listopadu 2017


Přednášky o nejbohatších ekosystémech naší planety


fin_gram Na půdě naší školy probíhají pro naše žáky již několik let v rámci programu NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země) přednášky o ohrožených ekosystémech naší planety. Ty našim žákům přinášejí aktuální informace z daných lokalit dokreslené autentickými fotografiemi a videi, jejichž autory jsou sami lektoři programu Milan Jeglík a Zuzana Koloušková. Ti se sami úspěšně již několik let angažují v ochraně ohroženého tropického lesa na daleké indonéské Sumatře, kde v rámci svého projektu Green Life spravují pronajatý kus pralesa, chrání zde kriticky ohrožené živočichy organizováním protipytláckých hlídek a nedávno zde také vybudovali informační centrum pro domorodé děti. Jeho zřízením se snaží o ekologické vzdělávání zdejších dětí s cílem předcházet tak dalšímu drancování místní fauny. Milan se Zuzkou navštívili naši školu v pátek 13. října tentokrát s přednáškou na téma severské boreální lesy. Vyprávěli dětem o svých cestách po Aljašce a Grónsku a promítli jim film, který během nich natočili. Zároveň se naši žáci od Milana a Zuzky dozvěděli aktuality z dění v sumaterské rezervaci Green Life, mimo jiné i o plánech jejího dalšího rozšiřování. Na koupi dalších metrů pralesa přispívají naši žáci zaplacením vstupného na přednášku , navíc si mohou dobrovolně koupit certifikát na koupi 1 až 10 m2 pralesa v hodnotě 9 až 90 Kč. K tomuto kroku se rozhodly hned dvě naše žákyně Dana Vávrová ze 6. třídy a Kristýna Kopřivová z 8. třídy. Jejich zájem Zuzka s Milanem velmi ocenili a dívky pochválili. Další setkání s Milanem a Zuzkou proběhne na jaře příštího roku.


Mgr. Hana Vaněčková

14. listopadu 2017


Světový den laskavosti


fin_gram Protože je 13. listopadu Světový den laskavosti, rozhodli jsme se, že také uskutečníme laskavost. Do 13. listopadu vyhlašujeme sbírku starého, ale použitelného oblečení. Vše, co nasbíráme, věnujeme na charitu. Všechny své vyřazené svršky můžete nosit k paní učitelce Žáčkové. Předem všem děkujeme a doufáme, že vám to pomůže udělat místo ve skříních. Udělejte dobrý skutek pro sebe i pro druhé :) Plakátek zde.


Barbora Žáčková

11. října 2017


Olympijský den 2017


fin_gram Po roce jsme opět oslavili Mezinárodní olympijský den. Ve středu 21. 6. 2016 žáci nejprve vyzdobili okolí školy výtvarnými díly s olympijskou tématikou. A bylo se opravdu na co koukat. (viz galerie na webu). Poté se všichni přemístili na místní fotbalové hřiště, kde za asistence hudby proběhla společná rozcvička. Nervozita stále narůstala, protože se blížil start samotného závodu. Tropické vedro rychle ubíralo síly malým i velkým závodníkům. V 9,45 to vypuklo! Start první kategorie a obrovské vypětí povolilo. Závodilo se jako na opravdové olympiádě. Běžci předváděli heroické výkony a s vypětím všech sil bojovali o vítězství. Toho dosáhl každý, kdo doběhl do cíle a překonal sám sebe. V cíli každý obdržel pamětní diplom, medaili a sladkou odměnu. Atmosféra byla skvělá díky všem žákům a pedagogům, kteří se na této sportovní akci podíleli. Děkuji všem za ochotnou pomoc při organizaci závodu. Vítězové v jednotlivých kategoriích - zde.

Štěpán Hauzner

26. června 2017


Parlamenťácký výlet do JUMPPARKU


fin_gram Všechno to začalo otázkou: Kam pojedeme na výlet s parlamentem? Padlo mnoho návrhu, ale všichni jsme se jednoznačně shodli na JUMPPARKU. Všichni jsme se těšili a plánovali si, jaké triky na trampolínách předvedeme. Ve čtvrtek 15. 6. se všichni účastníci sešli na nádraží v Povrlech. V 7:44 jsme se vydali směr Ústí nad Labem, kde na nás čekala poslední účastnice zájezdu. Ve vlaku do Prahy jsme měli místenky, takže jsme nemuseli cestovat v uličkách na zemi. Po Praze jsme se orientovali suprově! Nejdřív Václavák, pak metrem trasou A a dál ještě autobusem č.124. V JumpParku je nutné mít rezervaci na určitou hodinu, takže naše hodina byla 12:00. Pro začátek nám pustili video o bezpečnosti a jak se v areálu a na trampolínách pohybovat. Potom jsme mohli jít konečně skákat. JumpPark jsme měli zaplacený na hodinu, která utíkala rychlostí světla. Mezi námi Povrláky měla největší úspěch trampolína s jámou plnou molitanových kostiček. Všichni si určitě dokážete představit, co byl její účel. Z trampolín jsme se odrazili a HOP do kostiček z molitanu. Vylézt z nich byla taky velká makačka. Všichni jsme si to moc užili. Cesta domů byla stejná jako cesta do Prahy. Opět jsme dostali rozchod na Václaváku a potom směr vlakové nádraží. Děkujeme paní učitelce Mlynařík za krásné zakončení školního roku s parlamentem.

Jasmína Rajtorová

26. června 2017


1. místo v soutěži „Rozpočti si to“ pro mladší žáky


fin_gram Už se stalo tradicí, že se přihlašujeme do soutěže Rozpočti si to, aby žáci získali znalosti v oblasti finanční gramotnosti. Nebylo tomu jinak ani v tomto školním roce. Družstvo Povrlská PĚTKA (žáci 5. třídy) pracovali na online úkolech celé dva měsíce. Řešili rodinný rozpočet – příjmy, výdaje, přivýdělky, pojištění a další věci, které řeší každý měsíc běžná rodina. Nabídnuty jim byly i bonusové úkoly (tvorba prezentací, vebináře, práce s texty apod.) a tzv. kreativní úkoly k jednotlivým hlavním úkolům. Díky nim se děti učily i další dovednosti – spolupráci, práci s texty, naslouchání, kompromisu …. Naše družstvo si vedlo skvěle a získalo 1. místo. Na finálovém dni, který se uskutečnil 19. června v Praze, si žáci mohli za získané „chechtáky“ (získané body) nakoupit v obchůdku trička, psací potřeby, hry, upomínkové předměty atd. Gratulujeme a děkujeme za vynikající reprezentaci školy a obce. Diplom zde

Jaroslava Najmonová

20. června 2017


Itálie 2017


fin_gram Pátá a devátá třída, jejich rodinní příslušníci a další nezařaditelní členové, to byli účastníci dovolené – nebo lépe řečeno expedice – do Itálie. Vyráželi jsme autobusem na 14 hodin dlouhou cestu v autobusovém pekle. Po dojezdu do Lida Adriana, což je asi 100 km od státu San Marino, jsme se ubytovali na apartmánu a nečinně se váleli na pláži celé dlouhé hodiny, stejně jako větší část našeho pobytu. Večer jsme si prošli město a zjistili, kde že to budeme celý týden vlastně bydlet. My, deváťáci, jsme to znali z doby, kdy jsme zde byli v šesté třídě, ovšem potřebovali jsme si vše připomenout. Celý článek zde

Karolína Kurendová

16. června 2017


Obhajoba ročníkových prací


fin_gram Jako každý rok, i letos dostali deváťáci – což jsme mimochodem my – úkol předvést, jak se dokáží vypořádat se svým prvním velkým projektem, s ročníkovou prací. Mám pro vás exkluzivní pohled do zákulisí prací; přesněji řečeno svůj pohled. O pracích jsme věděli již koncem zimy. Některé hlodala myšlenka už dlouhé měsíce dopředu. Například já jsem proškrtávala své nápady už na podzim. Chvála bohu. Pokud bych to neudělala, také by to mohlo skončit nějakou nehoráznou hloupostí. Po dlouhém rozmýšlení jsem zvolila za téma Braillovo písmo a Morseovu abecedu. Připadalo mi to zajímavé. Dalším krokem bylo oslovit učitele, kterého jsme si vybrali za vedoucího práce. V mém případě to byl – opět po dlouhém rozmýšlení - pan učitel Skála. Následovala několikaměsíční práce složená z vytváření prezentace, pracovních schůzek s panem učitelem, analýz, návštěvy Tyflocentra a sběru kapitálu pro mou práci; podkladů, informací a vědomostí. Nebudu kazit budoucím deváťákům překvapení tím, že bych prozrazovala, jaké nástrahy mě potkaly během práce. Řeknu vám jen o jedné, a tou je prokrastinace a lenost celkově. Dejte si na ní pozor, těžko se s ní bojuje a je neskutečně vlezlá. A potom už tu byl den obhajob. Nedopatřením jsem dorazila asi o hodinu dříve, než jsem potřebovala, takže se mi podařilo vynervovat dlouho před obhajobou. A to i přes to, že jsem neměla pocit, že jde o něco těžkého. Hecování i podpora spolužáků mi pomohla se tam postavit a dál už jen mluvit. Pak přišel konec, dotazy a hodnocení. Dostala jsem přes 40 bodů, tedy tam, kam jsem se dostat chtěla. Ročníková práce pro mě byla varováním. Výzvou. Indikátorem chyb. A prostorem k tomu vytvořit něco svého. Pro ostatní žáky, které to čeká, mám vzkaz; máte se na co těšit :)

Karolína Kurendová

16. června 2017


Starší články naleznete v archivu www stránek.
gradebook (8K)


přesný čas je Přesný čas

počítadlo.abz.cz

nejbližší akce

12. 12. - Adventní koncert v kostele
19. 12. - hokejový turnaj ž. I. st.
21. 12. - hokejové utkání učitelé x žáci
23. 12. – 2. 1. 18 - vánoční prázdniny

školní časopis

Vytvořili jsme pro vás nový email určený pro zasílání příspěvků, připomínek či jakýchkoli návrhů a podnětů do školního časopisu Buňka: bunka@zspovrly.cz. Budeme moc rádi, pokud ho budete využívat.

zanechej vzkaz

kde nás najdete?

mapy_seznam (15K)

projekty a dotace

2017_logo_projekt_pocitame_s_vami
V rámci Výzvy Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování - Šablony pro MŠ a ZŠ se naše škola zapojila ve školním roce 2016/2017 do projektu s názvem „Počítáme s vámi“, reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_022/0001413. Díky dotaci jsme mohli přijmou na ZŠ speciálního pedagoga, do MŠ školního asistenta, děti mohou navštěvovat mimoškolní vzdělávací aktivity - 4 kroužky doučování, 2 čtenářské kluby a klub zábavné logiky a deskových her, pro pedagogy je zajištěno další vzdělávání v oblasti matematické gramotnosti (ZŠ) a inkluzivního vzdělávání (MŠ), učitelé ZŠ si mohou zvýšit kompetence ve využívání metody CLIL nebo si vyzkoušet tandemovou výuku.

2014_logo_projekt_didaktika_pro_kyberprostor (3K)
V rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, prioritní osy 1 – Počáteční vzdělávání, oblast podpory 1.1 – Zvyšování kvality ve vzdělávání výzva 57 se naše škola zapojila do projektu Šikovné ruce, reg. č.: CZ.1.07/1.1.00/57.0341

2014_logo_projekt_didaktika_pro_kyberprostor (3K)
V rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, prioritní osy 1 – Počáteční vzdělávání, oblast podpory 1.1 – Zvyšování kvality ve vzdělávání výzva 56 se naše škola zapojila do projektu Angličtina bez hranic, reg. č.: CZ.1.07./1.1.00/56.1389

JA_czech (8K) VSE_ekonomicka (9K) Ve školním roce 2014/2015 je naše škola zapojena do projektu Minipodnikání na ZŠ (Reg. č. CZ.1.07/1.1.00/54.0062), jehož realizátorem je vzdělávací nezisková organizace Junior Achievement o.p.s. a Vysoká škola ekonomická v Praze. Projekt je podpořen ESF, EU, MŠMT ČR, a OP vzdělávání pro konkurenceschopnost. Do projektu se zapojilo 19 minipodniků z celé ČR. Rozhodli jsme se, že výtěžek z „podnikání“ předáme Fondu Sidus (www.fondsidus.cz), který si klade za cíl dlouhodobě podporovat nemocné a potřebné. S touto obecně prospěšnou společností mnoho let spolupracujeme. Na naší škole vznikly dva minipodniky MarPo a Green4Kids

Škola je zapojena do výzvy EU peníze školám. V rámci klíčové aktivity III/2 (Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT) jsme zpracovali DUMy z těchto tematických okruhů:

Anglický jazyk Český jazyk(I. a II. st.) Dějepis(II. st.) Dějepis – konflikty Fyzika(6. a 7. r.) Fyzika(8. a 9. r.) Geologie(II. st.) Hudební výchova Lidské tělo(I. st.) Matematika(I. a II. st.) Objevy(I. st.) Přírodověda Regionální zeměpis ČJ - Cvičení pro dys poruchy Živá příroda(II.st.) Chemie(II. st.) Výchova ke zdraví Výtvarná výchova

Pro kontakt na tvůrce DUMů využijte školní email.Snažíme se využívat evropské dotace

2014_logo_projekt_didaktika_pro_kyberprostor (3K)
Naše škola se v letošním školním roce zapojila do projektu Didaktika pro kyberprostor (DIKYPR), Reg. Č.: CZ.1.07./1.3.00/51.0027, jako partner společnosti itelligence, a.s.

2014_itelligence-logo (7K)
Projekt je zaměřen na vzdělávání pedagogů v oblasti práce s mobilními ICT typu notebook/tablet.

Škola je spolupracující organizací projektu Region
- Program environmentální výchovy v Ústeckém a Karlovarském kraji

NEPZ_certifikat (6K) Odborná komise, jako první v ČR, nám udělila ocenění FINANČNĚ GRAMOTNÁ ŠKOLA. Ocenění uděluje portál Finanční gramotnost do škol na základě předem jasných kritérií.

NEPZ_certifikat (6K) Vzděláváním našich žáků a jejich zapojením do projektu Nejbohatší Ekosystémy Planety Země, se aktivně podílíme na ochraně tropického deštného pralesa a na záchraně zvířat z černých trhů.

NSA-logo (25K) edu_in (4K) tvoriva_skola (9K) Green_life (18K)

Pohledem

spolecne_proti_drogam (3K)

nástroje ve výuce


Ve výuce využíváme sadu kancelářských nástrojů LibreOffice.


logo_smart (17K)

Používáme nástroje pro interaktivní tabule od Smart Technologies.


logo_smart (17K)

Matematický nástroj pro rýsování.


logo_smart (17K)

3D modelování prostorových objektů.


logo_google (226K)

Využíváme služeb Google pro prezentaci fotografií, videozáznamů a analýze přístupů na www stránky školy. Využíváme též sociální síť Google+.


logo_xubuntu (32K)

Využíváme operační systém Xubuntu.
2017 zspovrly.cz