Hibanobambusa tranquillans "Shiroshima" 

poslední úprava stránky 11.06.2008

Návrat na hlavní stránku   na úvodní stránku               Pěstování bambusů                    Kronika zahrady

 

červen 2008 :  Hibanobambusa začala růst koncem května. Silná nová stébla již přesahují výšku stébel loňských a zřejmě ještě narostou. Bohužel o dost nových puků jsem tento bambus musel připravit, protože se silně rozrůstá do míst, kam už ho nechci pustit. Výhonky proto skončily jako chutná jarní zelenina.

prosinec 2007 :  Z malé přízemní  rostliny během léta vyrostla metrové a vyšší silná stébla. Oproti Phylostachysům stébla rostou řidčeji, rostlina se více rozrůstá do stran, takže jsem musel přistoupit i k likvidaci několika stébel. Hibanobambusa je otužilá a tak dosavadní krátkodobé mrazy ji nijak nepoškodily.

červen 2007 : červen - měsíc nejbujnějšího růstu bambusů. Hibanobambusa si dala na čas, začala růst poslední, ale přírůstky má již pěkné.

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek 

28. května :  Tak již i hibanobambusa začala vyhánět nová stébla. Pěkná, silná, bohužel zatím šikmo rostoucí. Na snímku jsou málo zřetelná. Jde o dvě špičky s pruhovanými listy směřujícími vlevo vzhůru. To ostatní jsou jen větve starších výhonů.

klikni pro větší obrázek

20. května 2007 : Do současné doby rostlině zatím nové výhony růst nezačaly. Na snímcích je patrné množství nových tmavě zelených listů v kontrastu s barevnějšími a světlejšími listy loňskými.

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek 

únor 2007 :  Ani tento druh bambusu nedávnými vichřicemi, sněhem a nízkými teplotami nijak neutrpěl. Sice nijak nyní neroste, ale zůstává v dobrém stavu.

klikni pro větší obrázek

leden 2007 :  Podzimní občasné noční teploty mírně pod nulou této rostlině nijak zvlášť neuškodily. Jen pár suchých listů na špičkách stébel. Až napadne sníh, tak jistě dlouhá stébla polehnou a sníh je před nízkými teplotami ochrání. Proto jsem žádnou zimní ochranu pro tucho choulostivější rostlinu nepřipravil.  Pokud by však přišly holomrazy, bylo by to pro tento bambus kruté.

klikni pro větší obrázek

rok 2007
 
rok 2006

25.10.2006 : Na to, že tento druh bambusu by měl být mrazuvzdorný do -18°C se mu mezi ostatními bambusy daří velmi dobře. Zatím ještě žádnou zimu nevymrzl a ani svojí velikostí nepatří mezi nejmenší na mé zahradě. Během roku dost zhoustl a narostl do výšky. Protože stébla rostou šikmo do stran nebude ani problémem jeho zimní zakrytí.

Klikni pro větší obrázek

12. září 2006 : Během léta se bambus rozrostl značným počtem nových stébel do statného keříku. Před více jak měsícem mu vyrazila nová stébla, která dosahují délky více jak jeden metr. Nyní již je to statná vyšší rostlina s dekorativními panašovanými listy, která na dálku dokáže upoutat pozornost.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek

1. června 2006 :Nové výhonky rostou nejen z keříku, ale i dále od původní sazenice. Na třetím snímku je vidět, jak z výhonu, který přes zimu zašel, vyrůstá trs nových výhonků.

Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek Klikni pro větší obrázek

20. dubna 2006 : Během uplynulých týdnů hibanobambusa ještě trochu seschla, zejména později vyrostlá stébla, rostoucí dále od místa výsadby sazenice. Přesto zůstala podstatná část rostliny stále zelená a je připravena k dalšímu růstu. Jistě se dá říci,že zimou rostlina nijak podstatně neutrpěla.

Klikni pro větší obrázek

28. března 2006 : Hibanobambusa zimu přežila poměrně velmi dobře. Pouze pár zmrzlých suchých listů na špičkách krátkých stébel. Oproti loňskému březnu je to nyní již docela silná rostlina, která by ve svém třetím roce mohla již pořádně narůst.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek 

rok 2006
 
rok 2005

prosinec 2005 : 

7.11.2006    Klikni pro větší obrázek 
Listopadový snímek rostliny.

 11.10.2005   11.10.2006 
Rostlina v říjnu 2005

5.9.2005  5.9.2005 
Rostlina v září 2005, na druhém snímku je vidět vyrůstající rhizom.

21. června :

 

   

9.6.2005                         17.6.2005

19. května : na zvětšeném obrázku je patrný nový puk vyrůstající ze středu rostliny ještě skoro vodorovně na levou stranu.

Klikni pro větší obrázek - stav k 13.5.2005  

1. dubna : rostlina přežila zimu dobře. Proti podzimu má sice o několik lístků na stéblech méně, ale v podstatě v důsledku zimního období neutrpěla citelnější újmu. Je dobře připravena na letošní růstovou sezónu. Na to, že se jedná o druh z pěstovaných druhů bambusů nejchoulostivější - nejméně mrazuvzdorný - přestála tato rostlina zimu obdivuhodně dobře. Je to však jistě i průběhem zimy, kdy mrazy dostoupily k -20°C až v době, kdy ležela již dosti vysoká sněhová pokrývka, které celou rostlinu zakryla a  tím ji před omrznutím ochránila.

Klikni pro větší obrázek - stak k 19.3.2005

10.1.2005 : Takto vypadá rostlinka k 1.1.2005. Zdá se, že dosavadní průběhem zimy ji nijak znatelně nepoškodil.

Klikni pro větší obrázek - stav k 1.1.2005 

rok 2005
 
rok 2004

4.10.2004 : Proti stavu před měsícem je v pravé polovině obrázku viditelné nové dlouhé stéblo, ještě bez listů. 

Klikni pro větší obrázek

Foto dne 29.8.2004 : Je viditelné, jak rostlině vyrůstají nové listy.

Klikni pro větší obrázek

5.8.2004 : Hinobambusa pochází z červencové zásilky, po vysazení vypadala takto :

Klikni pro větší obrázek
 foto dne 5.8.2004

----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

v Katalogu Bambusária je k němu uvedeno :

Hibanobambusa tranquillans - 2-4m původní zelená forma *2
Hibanobambusa tranquillans „Shiroshima“ - dorůstá do výšky  2-3 m, velké intenzívně panašované listy v mnoha barevných odstínech, Výjimečný velmi odolný bambus *2)     

stránky Rosteto tento bambus představují následovně :

 

BambusCentrum Kastner o něm uvádí :

Hibanobambusa Tranquillans "Shiroshima"
list široký se žlutým žíháním, mrazuvzdornost do -18°C, průměrný vzrůst v našem klimatu 1,8 m

České tropy ho inzerují takto :

Hibanobambusa tranquilans "Shiroshima" - dorůstá do výše 2-3 m,  mrazuvzdornost do -20°C
Druh okrasný listem, původem z Japonska, dorůstající do výšky 3 m. Velmi rychle odnožuje a zaplňuje vymezený prostor.

 Nahoru

Zpět  - na stránku bambusů

 

NAVRCHOLU.cz