Phyllostachys aureosulcata 

poslední úprava stránky 13.06.2008

Návrat na hlavní stránku   na úvodní stránku               Pěstování bambusů                    Kronika zahrady 

 

červen 2008 : Letos konečně krtkem trvale decimovaný bambus začal pořádně růst. Nových prutů jsou desítky a proti loňsku jsou cca dvojnásobně dlouhé.

  

prosinec 2007 : Na snímku bohužel mnoho k vidění není, neboť obraz je rozostřen vysokým stonkem kopru. Musím však tuto rostlinu pochválit, neboť letos se skutečně již začala pěkně rozrůstat. Dosahuje výšky k 1,5 m a do šířka cca 2 m. Oproti živoření v minulých letech lze nyní již hovořit o skutečném růstu. Bohužel roste na sušším místě, kde se zalíbilo i krtkovi, což nejsou právně optimální podmínky pro rostlinu.

červen 2007 : červen - měsíc nejbujnějšího růstu bambusů. Tak konečně i tento bambus začal výrazněji růst. Do letošního roku jen tak skomíral, jak mu kořeny podhrabávali myši.

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek 

28. května : Nad loňskými krátkými stébly již vysoko ční větší počet letošních delších výhonů.

klikni pro větší obrázek

20. května 2007 : Mezi množstvím slabších výhonů je i několik silnějších. V letošním roce by tak tato rostlina mohla dorůst do loňské síly a výšky aureosulcaty Spectabilis nebo bissetii.

klikni pro větší obrázek 

klikni pro větší obrázek 

únor 2007 :  Aureosulcata proti minulých zimám, kdy vždy skoro zanikla, přes lednové vichřice, sníh a mírně mrazivé teploty je stále zelená a nepříznivými podmínkami prakticky nedotčená. A to i přesto, že okolo rostlin je několik myších děr.

klikni pro větší obrázek

leden 2007 : Obě dvě rostliny aureosulcaty - tedy původní sazenice i okus dál odnožený nový trs - vcelku bez problémů snášejí dosavadní zimu.

klikni pro větší obrázek

rok 2007
 
rok 2006

25.10.2006 : V místě vysazení se tomuto bambusu moc nedaří. Proti stejně staré rostlině Phyll. aureosulcata Spectabilis, která svými dvoumetrovými stébly zabírá již značný prostor, je tato rostlinka pouhým trpaslíkem. Může to být tím, že je to místo poměrně suché. Rostlinka již vytvořila několik jakoby samostatných keříků. Lze proto předpokládat, že kořenová část rostliny je již jistým způsobem vyvinuta a pokud opětně její nadzemní část během zimního období nezajde, bude mít příští jaro dobré předpoklady pro silnější růst. 
Již loňský podzim jsem pozoroval, že  mnohé phyllostachysy vyhnaly množství podzemních rhizomů, některé špičky se již na podzim objevily nad zemí, avšak po zimě jejich růst již nepokračoval. Žádná stébla z nich nevyrostla.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek

12. října 2006 : Jak je z historie této rostliny patrné, tak od samého začátku rostla špatně a každá zima jí skoro zničila. Snad je to dané příliš suchým místem či jinak horší půdou, protože i poblíž rostoucí Pseudosasa japonica neroste dobře. Během léta se však postupně vzpamatovávala a vytvořila několik samostatných menších keříků.

Klikni pro větší obrázek -   Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek  

1. června 2006 : Po obou rostlinách (původní sazenici i nové rostlince) toho po zimě mnoho nezbylo. Ani nyní mezi nimi nejsou žádné větší rozdíly, kromě toho, že okolo původní sazenice vyrůstá více nových stébel a jsou rozeseta do větší vzdálenosti od zeleného středu rostliny.

Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek

28. dubna 2006 : Na obrázku vlevo původní rostlina, vpravo pak nová, vyrostlá v loňském létě. Během uplynulých týdnů obě rostly ztratily skoro všechny suché listy. Loňské rostlině nezůstal žádný zelený list.

Klikni pro větší obrázek - stav k 18.4.2006  Klikni pro větší obrázek - stav k 18.4.2006

28. března 2006 : Podobně jako vloni Phyll. aureosulcata zimu dobře nepřestál. Ani původní rostlina na levém snímku, ani na pravém snímku rostlina nově vyrostlá. Obě rostliny byly zakryté smrkovými větvemi, ale zřejmě byla tato ochrana nedostatečná. Nová rostlina začala růst až v polovině září minulého roku, takže její současný stav není žádným velkým překvapením. Na původním místě však nová stébla začala růst již koncem května a tedy měla dostatečnou dobu na vyzrání. Zřejmě však místo rostlině z nějakého důvodu nesvědčí. V zemi však je několik zhruba metrových rhizomů a tak je jistá naděje, že rostlina jako taková nezahyne, přestože prakticky žádné zelené listy nemá..

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek 

rok 2006
 
rok 2005

prosinec 2005 : Přestože v květnu rostlina vypadala, že zachází, během léta a podzimu v místě původní sazenice vyrostl hezký nový keřík a navíc o skoro 1m dále ze dvou podzemních výhonů další nová rostlina.  

Listopad 2005 

7.11.2006   -  klikni pro větší obrázek 7.11.2005   -  klikni pro větší obrázek
původní rostlina nová rostlina

Říjen 2005

    
Necelý jeden metr od původní sazenice (vlevo) vyrostly nové výhony (obrázek vpravo).
Na snímku je rovněž zřetelně viditelná špička dalšího nového výhonu.

Září 2005

 15.9.2005  5.9.2005  15.9.2005  15.9.2005  
Původní rostlina vlevo, vpravo postupný růst nové rostliny.

21. června : jediné nové stéblo je cca  40 cm dlouhé. Loňské již suché stéblo je ještě dobře viditelné na zvětšeném snímku z 9.6. Více stébel zatím neroste a žádná loňská stébla rostlině živá nezbyla.. 

Klikni pro větší obrázek - stav k 9.6.2005   klikni pro větší obrázek - stav k 17.6.2005
9.6.2005                                       17.6.2005

25.května :   suché listy opadaly a vlevo od starého stébla vyrůstá již stéblo nové.

Klikni pro větší obrázek - stav k 23.5.2005

1. dubna : podle literatury odolná mrazuvzdorná rostlina zimu nepřežila. Tedy nepřežila v zeleném stavu, protože její listy jak je ze snímku patrné, jsou zcela suché. jak je ze všech předchozích obrázků na této stránce patrné, tak rostlina od počátku podzimu nevypadala zdravě. Že její listy během zimy zmrzly a uschly se tedy není co divit. Lze si jenom přát, aby zcela nezahynula a letos vyhnala nové stéblo. Pokud vůbec přežije, lze jen čekat, že z posledních svých sil nasadí malé stéblo. 

Klikni pro větší obrázek

 

16.1.2005 : rostlina je na pozadí sotva viditelná, ale zdá se, že její stav se nijak nemění, nehorší se.

Klikni pro větší obrázek - stav k 16.1.2005

10.1.2005 : Takto vypadá rostlinka k 1.1.2005. Průběh zimy se na rostlině dost podepsal. Zdá se, že viditelně schází a to již od začátku podzimu. Možná, že takovýto dojem je působen oproti ostatním bambusům znatelně tmavší barvou listů a celkovým vzhledem rostliny.

Klikni pro zvětšení obrázku - stav k 1.1.2005 

rok 2005
 
rok 2004

4.10.2004 : Proti srpnovému stavu se zdá, že jediné původní stéblo rostliny jakoby zachází. Její listy jsou od počátku ze všech pěstovaných bambusů nejtmavší. Možná právě to činí dojem, že rostlinka nyní skomírá, když některé její listy žloutnou. To však by měl být normální stav, protože bambusy shazují, resp. obnovují listy průběžně.

P.aureosulkata 4.října 2004

foto dne 4.10.2004

29.8.2004 : Během měsíce rostlinka trochu povyrostla, rozvětvení má více listů.

P.aureosulcata 29.8.2004

foto dne 29.8.2004

 

Phylostachys aureosulkata je z druhé zásilky, kterou jsem obdržel 20.července. Následujícího dne jsem rostlinky vysadil.Rostlina má jediné pevné stéblo.

foto dne 5.8.2004

----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

fauna-flora ho popisuje : 

Phyllostachys aureosulcata
Výška: 3-4 m
Mrazuvzdornost: - 24 C
Stébla mají zajímavý růst. Vyrůstající výhony se totiž v přízemní části několikrát pro hýbají. Tento růst se označuje "cik-cak". Jinak stébla rostou vzpřímeně. Jsou tmavě zelená se žlutým proužkem mezi kolénky.
Listy jsou zelené a spíše malé - délka do 6 cm a šířka 1,2 cm, jde o druh výběžkatý, který se snadno rozrůstá do okolí. I když jde o druh odolný, přesto by neměl být vysazován na místě, kde v zimě často protahuje mrazivý vítr. Pro svoji hustotu a rozrůstavost je druhem vhodným k vytváření bambusových houštin a lesíků nebo k výsadbě do přenosných nádob.

v Katalogu Bambusária je k němu uvedeno :

aureosulcata - 5-7m olivově zelená stébla a žluté drážky, typický drsný povrch stébel, některá jsou ve spodní části zprohýbaná. Vzpřímený elegantní habitus. Všechny formy jsou mimořádně vhodné do našich podmínek *1

stránky Rosteto tento bambus představují následovně :

Původ: Jižní Čína, Jiangsu, Zheijang
Výška: 5 - 8 m
Zimovzdornost: - 25°C
Charakteristika: Některé tyče rostou stylem "cik-cak", tyče jsou zelené se žlutými proužky, listy jsou jasně zelené a lesklé.
Nároky:
Má rád chráněná stanoviště, nesnáší mrazivé větry.
Použití: Živé ploty, solitéra, výhonky se dají jíst.

BambusCentrum Kastner o má v nabídce Phyll. auresulcata Spectabilis a Phyll. auresulcata Aureocaulis, který je vzrůstem o něco nižší. :

Phyll. aurosul. Spectabilis
list zelený
, stvol žlutý se zeleným člunkem na podzim u kolének červený
mrazuvzdornost do 25°C, průměrný vzrůst v našem klimatu 4 m

České tropy ho inzerují takto :

Phyllostachys aureosulcata  - dorůstá do výše 3-5 m,  mrazuvzdornost do -24°C 

Nahoru

Zpět  - na stránku bambusů

NAVRCHOLU.cz